Kas rentida või osta – hoopis selles on küsimus?

Pulmapidu ülitore

Rendi vs osta. Teadagi, et pulmad-jah-pulmad tahavad iga pisimagi detaili eest pilvelõhkuja kõrguses summasid küsida ja tegelikult just nii kõrget kogemust Sa tahaksid ju ka endale ja külalistele pakkuda. Siinkohal soovitangi võtta kollane paber ja kalkuleerida, kuidas võimalikult mõistliku rahalise ja ökoloogilise kulu eest siiski ilusaim päev luua. Piisava tahtmise korral on võimalik eurosid oma peenikese tengelpunga vahel kokku hoida sellise, pisut naljaka, koha pealt nagu rentimise asemel asjade ostmisega. Naljakas.

dsc_7079Lauanõud.

Olgu, esialgu võib tunduda veider, et mida ma nende (kahe)sajakonna taldrikuga, mis kokku ostsin, peale hakkan? Kuid et loodus ei salli tühja kohta, siis nüüd, kui meie maal peaks toimuma mõni suurem kogunemine (ja neid ikka on!), võivad kõik oma taldrikud heaga maha unustada ja meilt laenuks saada. Üks võimalus on ka annetada oma taldrikud edasi sõpradele-sugulastele, kes peagi abieluranda sõuavad – meie taldrikutelt söövad see suvi minu venna pulmalised, nii armas! Samas ostes ise KÕIK taldrikud, võid need aga (peale puhtaks pesemist, loomulikult) kinkida oma külalistele, lisades nunnudust näiteks taldriku põhjale kirjutatud sõnumiga. Kuna laenasin taldrikuid sõpradelt, leidsin maalt ja keldritest ning ostsin Uuskasutuskeskustest, siis hoidsin kokku nii mõnedki kopikad. Kui lauanõude rendi firmadest ning cateringidelt võib laenata taldrikuid vahemikus 15-30 senti tk, siis sooduspäevadel Uuskasutuskeskusest või teistest taaskasutuspoodidest võib sööginõu kätte saada oma kümne sendi eest. Loomulikult tähendab odavam hind suuremat ajakulu õige stiiliga nõude leidmiseks ning rendifirmades kuulub tihtipeale selle summa sisse ka nende pesu.

dsc_7096Joogiklaasid

Punase ja valge veini pokaalid, viinapitsid, vee-, morsi-, siidri-, õlleklaasid, kohvi- ja teetassid – mida veel? – kas tõesti peab nii palju erinevaid janukustutavaid abivahendeid rentima? Loomulikult, oleneb peo stiilist, kuid boheemlaslikku heinalõhnalisse kodutalupulma sobib kõigi nende asemele imeline alternatiiv – hoidistepurgid! Ja kui see piisavalt kaua enne plaani võtta, siis ei pea neid ka eraldi juurde ostma! Taaskasutus – check! See oli umbes esimene asi, mida pärast külalistepeade koguarvu nägemist teadsin – 200 x vähemalt 4 erineva klaasi rentimise asemel saavad meie külalised end jahutada purgiklaasidest. Vaja oli veel vaid lillelisi pabereid, takupaela, paari abilist ja ööd-päeva ning purgid said ka identifitseerivad sildid! Tahvel sõnumiga “Võta endale klaas, kirjuta sildile nimi peale ja joo, mida hing ihaldab” purkide kõrval, teeb ka siilile selgeks, kuidas kesvamärjuke kurku jõuab. Kui sellest jääb veel väheks, siis saad vunki lisada ägedate mustritega papist kõrtega! Tõsi – kangemat kraami ja tervitusšampat sai võetud siiski renditud klaasidest, kuid tihtipeale võib näiteks šampuseostuga cateringilt klaasid nö tasuta kaasa saada (jälle võit!).

sam_8159Suured 7 l joogipurgid,

kus erinevaid koduveine jooksis kraanidest kui vihma peale põuda, leiad laenutamissooviga hea õnne korral mõnest rendifirmast. Ma isegi ei kaalunud nende rentimist, kuna meie kodu uksed on tihti sõpradele lukust lahti ja morsi, sidruni-tüümiani vee ning koduveini kraanid sellega koos valla. See külalislahkus ei maksnud ka kuigi palju – Apelsini kodutarvete poest sai need sooduspäeval imearmsa hinnaga kätte. Et aga purgid sobiksid meie peole ja koju paremini, said nad mõne spreitõmbega uued kuldsed “mütsid”.

Morsikannud. Nagu ma juba mainida jõudsin, siis olin ma parasjagu veider pruut, kes mitte ei läinud närvi siis, kui pulmapäeva hommikul selgus, et mul pole šampooni ning kust ja kas seda üldse keset väikest küla hommikul kell 7 saab ning mul oli üleüldse kama kaks, mis rasvapulkadega ma “jah” ütlen, siis morsikannud tekitasid minus hoopis aktiivsemaid tundeid. See jõudis mulle kohale küll imelikult hilja, (hea, et üldse) kuid kangema kraami kulistajad eelistavad tavapäraselt midagi muud “pealekaks”, kui et nuusutada paberit (jah,ühes teatud teatritükis näeb hoopis sellist tegumoodi). Aga kui morss, siis morsikannud, jah? Tuli välja, et mu toredal cateringil on need aga sellised… tavalised, nagu nad tõenäoliselt olema ka peavad. Aga ma ei taha ju tavalist – seega sai tehtud üks-kaks kiiret nutiotsingut ja leidsingi variandi piimapudelite näol – ja oh seda üllatust! – rohkemate pudelite ost Rimist maksab pea poooooolee vähem, kui väiksema koguse kannude rent?! Olgu, rendiga koos saad ka nende pesu, aga mis see siis pärast neid loputada ole? Ja pealegi – aiamaade omanikele hää boonus – nendesse tegime sügisel väääga maitsvat siirupit (kui on soov saada oma mitmekümnest pudelist kunagi ka lahti, siis on see ju imearmas kingitus soolaleivale või sünnipäevale minnes! Või siis loo köögis kord ja selgus pudelitest kuivainete hoidjate näol). Lõppude lõpuks on ikkagi targem olla veider pruut!

Noad-kahvlid tulid siiski cateringi poolt, kuid väiksemapealise seltskonna puhul ei välista ma ka nende sugulastelt-sõpradelt kokkulaenamist – erinevate kahvlite-nugade puhul on see ju jälle üks tore viis enda söögiriistad üles leida ja mitte naabrilt pätsata.

Laualinade puhul on asi jällegi pisut individuaalsem. Kuna meie pidu toimus taluõuel ja mul on tõesti otsaesiseni pitslinu, siis ei olnud tarvis eraldi silmipimestavalt läikivaid laualinu tellida – ja need ei olekski ju sobinud teps mitte! Vastasel juhul tundub olevat rent kordades odavam, kui nende ostmine. Kui tahad aga päikesekollaseid või suveöösiniseid laudlinu, siis on vist mõttekaim kammida läbi kangapoe soodusletid ning need ise õmmelda või paluda selleks mõnd sõrmkübaraga sõbrannat.

Joogipoolis

Kuna me ei pidanud pidu võõras kohas, oli meil vaba voli oma alkoholi ja muud karastavat pakkuda. Mina oma “teeme kõik ise” jonnakuses arvasin, et odavam ja lihtsam on ka nende eest ise hoolitseda. Tõsi – odavam oli ta tõesti ja pole ka ülepeakeeruline õlled, siidrid külma vett täis vanni pista ja minna ise tantsima, kuid tagant järele tarkusega ei soovitaksma ühelegi pruudile seda pisukest stressikogu. Kui mul poleks niivõrd abivalmid sõbrad, kes hüppavad minuga ilma langevarjuta kasvõi kaljult alla, siis oleks ma selles osas täiega põrunud. Aga nemad lugesid minu mõtteid lennult ja väikese mulliga joogid ilmusid kui iseenesest vannidesse, suured purgid täitusid koduveinidega silmapilkselt ning vesi ja morss täitis ämbreid-piimapudeleid nii, nagu ma poleks seda osanud oodatagi! Siiski – järgmine kord (ma mõtlen nt. kümneaastaku tähistamisel 🙂 ) laseksin sõbrannadel rohkem tantsida ja joogimured näiteks cateringi kanda.

Söök

Rendi vs osta mõisted on siinkohal küll väärad, kuid meil käis tõesti peast läbi mõte (ei, mitte ise teha) vaid lasta külalistel kingi asemel endal piknikukorv kaasa võtta. Samas tahtsime kuidagi eristuda meie kodus tihtiesinevatest lauamänguõhtutest, kus on aukohal kõiksugu snäkid, juustud, puuviljad ja hummused. See päev võiks ju ikkagi midagi erilisemat süüa.  Ja siin tuligi appi täiesti imeline restoran-catering Mr. Jakob! See oli igat senti väärt ja ma loodan, et keegi tuttavatest pruutidest-peigmeestest tellib ka kunaginemad, sest siis ma istuks vist küll koguaeg söögilaua ääres!

laura-ja-jaanus-5783Suured elemendid

Peotelkide, toolide, laudade, heli- ja valgustehnika ning saunade rent on küll vist mõistlikum, kui see kõik endale päriseks hankida, kui just selline pidutsemine igapäevaseks ei kujune. Aga siingi on ju erandeid – kuigi lõpuks jäime nende, õõõõhhhh, sutsu koledate, õllelaua pinkide juurde (nende katmine erinevate linade-kaltsude-vaipadega oli lauskohustuslik!), siis oli tegelikult plaan panna seltskond istuma isenokitsetud pakk+laud pinkide peale. See kujuneb mõtekaks juhul, kui puupakke on küllaga võtta ja pärast leiad puulaudadele uue funktsiooni. Meil tegi aeg aga oma töö ja tegin väikse kompromissi, et isa ja tulevane abikaasa ei peaks päevad-ööd saepuru tekitama. Kui pidu oleks toimunud aga suve lõpu poole, oleks tore olnud leida küla pealt mõni heinapakkide omanik ja temaga väheke koostööd teha. Kellelt need suuri objekte tellisin, saab lugeda siit. Uurige, puurige ja leidke parimad asjatundjad!dsc_7092

lj-7Pruutpaari auto

Kuigi on uhkeid spetsjomm garneeringutega ülipikki pruutpaari autosid rentivaid firmasid, siis minu meelest on väga armas ja kodune, kui seegi detail on muudetud kuidagimoodi isiklikuks. Miks mitte laenata selleks äge retroauto sõpradelt või teha esimesed abielutiirud hoopis oma autoga? Peostiilis kaunistatud iseloomulik trakats võidab igatahes peegelsäravvalge pika limu. Ja pealegi ei maksa see isiklikkus mitmekohalist summat, yay!dsc_7194dsc_7183Kujunduselemendid

Kahe otsaga asi – kes sel alal tööd ei tee, pole tõenäoliselt midagi teha ka 200 m jõulutuledega, 200 taldriku ja purgi, 60 õllepudel-vaasi, mitmekümne boheemlasliku lambivarju või sadade linade, kangaste, vaipadega JNE. Sel puhul on kodukorra (sest kuhu need kõik panna?!), looduse ja tõenäoliselt ka rahakoti kasuks kelleltki need rentida või tellida täisteenus koos kujundusega. Ja mitte vähem oluline – stress läheb Sinu õlgadelt ja näpuotstelt lennult ja rõõmsalt. (Psssst… kui vajad abi, siis olen rohkem kui õnnelik aitama :)!) Kui Sul pole aga midagi selle vastu, et peale pulmi kaunistada kodu pea veerandkilomeetri ulatuses jõulutuledega, siis siinpuhul võib edukate otsingutulemuste puhul kaaluda nende ost (paraku küll Hiinast) rentimise üle. Et selles numbrite-mõttekuste-valikute virrvarris endaks (ja rahulikuks) jääda, siis enne otsuste langetamist keeda hommikul suurem tass kohvi ja söö paar pannkooki portsu šokolaadiga (kleiti mahtumise pärast ära muretse).dsc_7074

Tundub, et üldiselt ongi pulmaplaneerimine üks romantiline plusside-miinuste kokkuarvutamine ning maa alt ja maa pealt omanäoliste lahenduste leidmine- mis on teie ja looduse jaoks mõistlik lahendus, mille eest olete nõus pisut rohkem rahakotti paotama või mida saab ise ära teha? Alati ei pea olema morss morsikannus! Kui piisavalt kaua ette mõelda, on rahakoti, looduse ja stressipallide koha pealt võimalik mitmetigi säästa, sealjuures kaotamata peo, lõbu ja ilu väärtuses!

Oooh, ja ärge unustage seda kõike iga oma keha rakuga nautimast – ainult üks kord elus ju ikkagi! 🙂 laura-ja-jaanus-5968

Kas Sul on ka häid ostu- või rendikogemusi?

Fotode autorid: Marianne Ubaleht, Siiri Kumari, Laura Oks, Kadi Parve

6 thoughts on “Kas rentida või osta – hoopis selles on küsimus?

  1. Aitäh nii sisuka postituse eest! Mul just planeerimine käsil ja väga vajalikku infot sain (:
    Hetkel aga on meil põhiküsimus – kust võtta peotelk? Neil on ikka ulmelised hinnad ja kohe üldse ei taha selle eest nii suurt krõbisevat maksta. Kuidas Teil sellega oli? (:

    1. Palun-palun 🙂
      Jah, telgi rent oli üks suurimaid väljaminekuid. Kuigi olen kuulnud, kuidas riskitakse ilmaga ja ei rendita katusealust, siis sellega, et kõik saaksid vihmaseks, ma riskida ei tahtnud. Olgugi, et ilmaennustus oli enam-vähem päikseline (mis ta ka lõpuks, peale mõnetunnist sabinat, oli), siis palju neid tibutamata suvepäevi ikka on? Otsisin seda õiget hinna-kvaliteedi suhtega telki ülimalt kaua. Lõpuks tundus, et kõik samad/sarnased telgid on enamvähem ühes hinnaklassis ning paljud firmad teevad omavahel koostööd nii, et see valik suureks ei jäänudki. Loomulikult hinna puhul mängib väga suurt rolli kauaks see rentida (meil oli ju vist 5 päeva!), kui suur see on ja kui kaugele seda tarnijast transportida? Lõpuks, kuna rendifirmadel on välja kujunenud oma koostööpartnerid, oli lihtsam ajada kogu kupatus kohale läbi Kemmerling’i (st. välikäimlad, toolid-lauad, telgid). Lõpuks sõitis telkide ja toolide-laudadega aeda kohale, kui ma ei eksi, funrent’i kaubik, seega sealt see telk siis vist tuli 🙂 See oli ka üks firmadest, mis enne minu otsingunimekirjast läbi käis. Vahepeal oli ka hull mõte katusealused ise kuidagi meisterdada – hea, et me seda teed ei läinud 😀 Ikka on lihtsam, kui asjatundjad tulevad kohale ja panevad telgid üks-kaks-kolm üles; pisut kulukam küll, aga vähemalt on kõik pärast kuivad ja rõõmsad. Oma valikus kaalugi neid asjaolusid ja küsi võimalikult palju hinnapakkumisi erinevatelt pakkujatelt. Telgi suuruse puhul mängi läbi erinevaid stsenaariume laudade-toolide, bändi, tantsu- ja söögiala jms paigutusega. Me nt võtsime söögi- ja joogiala jaoks eraldi kaks 10x10m tähetelki – see paigutas rahva paremini hajali, vähendas ummikuid ja selgitas, kust mida saab. Nt. sellega, et Sa võimalusel ei telli telgile põrandat, hoiad ka korraliku summa kokku (aga see oleneb jällegi pisut sellest, kas see peotemaatika ja maapinnaga kokku sobib). Ja kindlasti pead vaimselt valmistuma ka juhuks, kui teineteisest mööda räägitakse – meilgi juhtus üht-teist arusaamatut seoses telgi värvidega, aga lõpuks lahenes kõik ilusti! Aga minu unistus – ülisuured tipitelgid, või, kompromissina, läbipaistva katusega telgid jäävad ehk minu elu rikkuriperioodi 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s