“Tee rõõmsalt ise” vs. “Ah, las parem teised teevad”

Pulmapidu ülitore, Uues kuues

DSC_6903Minu jaoks tuli ülekaalukas „tee rõõmsalt ise“ võit „ah, las teised teevad“ üle kergelt, see on mu loomusesse kuidagi kohe sisse kirjutatud, tõenäoliselt mängib rolli ka pärilik pean-teistest-erinema haigus. Siiski, on tahke, mille puhul tasuks igal paaril endal, kaaludes plusse-miinuseid, “tee ise” vs “las teised teevad”  võistluse võitja välja praakida.

Kes-kellega-käib on pulmatööstuse jaoks ilmselgelt väga oluline Ruja laul. Mistõttu oli mul kusagilt jäänud meelde kõlakas, et kui Mari käib Kallega ja Tiit Riinaga ning asi kipub lausa nii tõsiseks minema, et tavalise palju-õnne-sünnipäevaks-kimbu asemel tuleb tellida pruudikimp, siis tänu eessõnale „pruudi“ võib juhtuda, et arvele lisandub mõni peadpööritav lisanull. Ma ei julgenud seda teooriat ise hakata oma dieedil oleva tengelpungaga katsetama, kuid pulmadeks midagi tellides vältisin tõepoolest sõna „pulm“ – ei tea, kas meie pere jäi seega mõne nullirea juurdekasvuta? Seega võib Maril ja Kallel tekkida arutelu, kus tasuks kaalutleda, kas seda või teist tõesti osta/rentida või äkki lisada mõni päev oma pulmaelevusse midagi erilist ise meisterdades ja sedasi mõned kopikad kokku hoida?

Lisaks eelarvelisele osapoolele mängis selles matšis kaasa ka mu too, vist vanaisalt, suurima hea meelega päritud haigus – ma pean teistest erinema! Ma kohe ei suutnud ette kujutada vaatepilti, et minu pulma söögilaudadel ilutsevad samasugused morsikannud kui kellegi teise pulmas! Appikene, ma ei liialda, see oli päriselt ka nii – ma olin selle koha pealt üks rõõmus bridezilla, enda üle sai ikka kõvasti naerdud! (Etteruttavalt – ja nii oligi, et ei olnud neid samu morsikanne nagu teistel – naljakas jäärapäisus viis sihile.) Aga selleks, et oma armas pulmapäev oh-kui-meeldejäävaks ja toredalt omapärasemaks teha ei pea loomulikult KÕIKE ise tegema – piisab ka mõnest detailist – ise seatud lilleõis peigmehe rinda, ise kirjutatud-joonistatud kohakaardid või kangast, nööpidest, paberist seatud pruudikimp… Viimase puhul on eriti imeline see, et hoolika hoidmise puhul jääb see kimp teid saatma kogu teie abielu vältel (ehk elu lõpuni). Kas pole mitte tõsi, et päris lilledest tehtud kimbu säilitamiseks kasutatav meetod maksab ligi mitusada eurot – vau?! Samas tasub istegemise valikud hoolikalt kaalule ritta seada – kui alguses mõtlesime, et võiks ju pidada nö piknikupulma, kus külalised toovad kingi asemel söögipoolist, siis selle idee summutas siiski soov pakkuda tipprestorani tasemel maitsvat ja mitmekülgset toitu, kus kõhu saaks täis nii taimetoitlased ja veganid (pruudi soov) kui ka Kalevipoja mõõtu lihasööjad (peiu tahe). Sellega kadus ka jällegi üks ülisuur, ja tundub, et meie jaoks ka prioriteetne, murekoorem meie õlgadelt, viuh. Soovil peopaik ise kaunistada on samuti kopatäis plusse-miinuseid – meil vedas – oli oma aed, mida võisime lausa nädal enne pidu hakata kaunistama (ja umbes nii oligi). Kui poleks olnud imelisi sõpru, kelle musklid ja taip meid selja taga toetasid, poleks me sellega tõenäoliselt hakkama saanud. Ja olgem ausad – iga normaalne pruut (vaevalt, et ka peigmees) ei tahaks nädal aega järjest mudas mütata, rõõmsalt nutta ja paaniliselt naerda samaaegselt ja olla üks veerev stressipall. Siis on ikka kordades lihtsam leida mõni enam-vähem valmiskoht või palgata tore meeskond sinu ideid teostama. (Niimoodi vist uuesti ei teeks – aga tagant järgi ei kahetse ka :)!)

Seega – tasub kaaluda, mida siis ikkagi teha ise ja mis jätta professionaalide kätte, et ise võrkkiiges oma viimseid vallalise päevi veeta. Meie pulma näitel jaotusid need aga sedapsi:

Ise tehtud, armsalt tehtud – jääge liinile, sest kõigist neist tahaks ma teile pajatada:

Kogu korraldus – kaotatud närvirakud ja uued hallid kiharad peas olid seda tegelikult väärt… vähemalt osaliselt

Eelkutse

Kutsete kujundus

Külalisteraamat

Küsimustikud

Pruutpärg

Pruudikimp (õigemini pruudiõis)

Teeviidad

Päevaplaan peopaigas

Fotonurk

Õnnitluspaik

Peokoha kujundus – kogu krempel (abikäed nõutavad, kuid eeltöö saab ise enne ära teha)

Laululeht kirikusse

Pulmarongi lindid

Tänukingid abilistele (nad on seda väärt!)

Nime (äraandmis) kink isale

Apteegi nurk

Värvimispaberid lastele

LaurajaJaanus-5430

Kui sul on nii toredad sõbrad nagu meil, siis aitavad nad sind nende detailidega:

Pulmaauto (sellest nunnust on mul üks tore lugu)

Kirik/tseremooniapaik

Joogipoolis

Magusalaud, mmm

Floristika laudade kohal (nii tubli, issi!)

Valgus- ja helikunst (seda suunda mittevaldavate heade sõprade puudumise puhul tasub kindlasti tellida vastav teenus professionaalidelt, ise ei tahaks ju üldse pulmapäeva hommikul kusagil lae all veel ronida. Aitäh sõbrad Mari-Riin, Emil, Arbo ja Mait – vau!)

Fotosein

Joogipurkidele siltide lisamine (tükkkk tööd)

Lastetelk ja lauamängupõrgu (ups, asjad võtsid ettenägematu pöörde ja lastetelki nautisid hoopis täitsa täiskasvanud ja lauamängukuuris veetsid aega nooremad külalised)

Kinkepakikesed kõõõõõõõõigile külalistele

Pruutpaari ööbimistelk (tänu kõige meisterlikumale isale, sai see lausimeline – nagu oleks Pinterestist välja tulnud!)

Nagu öeldud – peokoha kujundamine

Mängud – kuna “päris pulmaisa” asemel aitas meid organisatoorsete asjadega sõbrake Jaanus, siis tasub ka mängud välja karjuda mõnel sõbral, et enda häält ja energiat hoida

Muside (traditsioonilisem inimene lugegu: pruutneitside) lillepärjad – nemad ise käisid hommikul põllal kapsamas ja tegid saadustest niiii ilusad pärjad  – niiiii tublid!

Uuele pruutpaarile kingitav lillepärg – kui õu on lilli täis, siis tasub seda vaid sõbrantsile mainida ja ongi ta sellega juba sinu poole jooksmas! Aitäh Pirjoke!

Disko – tunnistan üles – ma jäin ajahätta ja ei jõudnud ise öist playlisti kokku panna. Aga see õhtu tõestas vastupidist minu eelarvamusele juutuubidiskode kohta – see tegelikult toimib, kui Sul on hea muusikalise kuulmise ja maitsega sõbrad! Kuidas siis teisiti, kui diskens kestis vist kella 8ni hommikul? See risk läks õnneks, kuid tegelikult on targem oma lemmiklood enne kokku panna.

LaurajaJaanus-5488

Parem on usaldada professionaale:

Kutsete väljaprintReklaamiabi (see on tõsi, et väiketegijad suudavad pakkuda paremat kvaliteeti kui suured trükikojad)

CateringMr. Jakob (ausalt, parim söök ja inimesed, kellega koostööd teha üldddssssseeee!)

FotograafiaMarianne Ubaleht, Siiri Kumari

VideograafiaAntti Häkli

Laulatus toimus – Palamuse Kirikus Jaan Tamsalu juhatusel

Elav muusika laulatuselNUKU koor ja armsatest sõpradest koosnev ansambel (mõelge endale üks kütkestav nimi ja hakakegi seda tegema!)

Laulatuse algusmuusika – just meile loodud laul – sõnad minu emalt, viis ja harmoonia Martin Sildos, esitaja NUKU koor (kõige ilusam ja armsam lugu üldse!)

Laulatuse keskmuusika – võtke oma taskurätid – “Liblikas” NUKU koori esituses. Eeskujulike NUKU koori liikmetena ei saanud me isegi seal altari ees hoiduda oma lemmiklaulule mitte kaasa laulmast – ma arvan, et see oli selle päeva üks kõrgmomente! Jääb surivoodini meelde, kui mitte kauemaks!

Laulatuse lõpumuusika – selle sama kütkestava nimetu nimega ansambli juhi Aare Külama sulest, inspireerituna Mendelssohni pulmamarsist ja Kukerpillide “Ühiselust” – mida veel tahta?

Elav muusika peol – Lõõtspillidel Martin Müller ja Asso Int (kui tahad traditsioonilisema publiku tantsuplatsile ajada ning kui juhuslikult on vaja esimese tantsuna valsi asemel Reinlenderit kablata) ja Kadri Kasak & Co (kui tahad noored ärksad hüppama saada)

Peotelgid, söömis- ja istumisalused, välitualetid – kõik asjad sai aetud läbi Kemmerling’i (juhtus üht koma teist, aga lõpp hea, väga hea!)

Saunamõnud – tünnisaun –Rendimind; telksaun – Mobiilnepuhkus (saunad on maapulma õnnestumise vundament)

Pojengid laudadel – Nurme Lilleäri st, kuid nii lihtsa “lilleseade” puhul nagu meil – pojengid ühekaupa pudelites – pole elukutselist kätt neid seadma vaja. Floristilt tasub aga küsida eelnevalt nõuandeid, kuidas lilled paremini säilivad ja siis sellekohaselt käituda.

PruutkleitVeronique salong Tartus. Kui alguses kaks rätsepa-sõbrannat mõtlesid, et oleme ägedad ja nikerdame selle pruutkleidi ise, siis seda preili õiget kohates ununes eelnev “teeme ise” mõte silmapilkselt. Sest see ta oli!

Õhtukleit paremaks tantsimiseks – õmmeldud parima sõbranna, Alice Tammela, poolt

Peiu püksid, vest, kikilipsBaltman

Peiu särk, taskurätt, sokid, mansetinööbidSangar

Peiu pintsak – üks lausimeline õmbleja Maimu, kes oli nõus sääärasest keerulisest kangast ilusa pintsaku meisterdama

DSC_6372

Pruudi kingad ja tennisedModcloth (asi on seda väärt, kuigi tollimaksud võtavad tüki su südamest kaasa)

Peiu kingad ABC king

Jumestus – tore kolleeg Kaarina Kriisa

Soengud – kõige armsam juuksur-õde Eva Verte – Hairgallery Verte (tema juurde minemiseks peate küll sõitma üle lahe Helisingisse (või talviti lausa Taisse), kuid see tasub end ära!)

Sõrmused – mis on meil kõige ägedamad ÜLDSE – Kärt Maran

DSC_7505

Ongi kõik või? Igatahes – soovitan rahulikult oma mõtted kaalu peale panna ja tasapisi hakata otsustama, mida ja kas teha ise ja/või mis jätta teiste kanda? On palju asju, millega me hoidsime sadu, kui mitte tuhandeid, neidsamuseidki kokku, kuid, kui ma peaksin selle kõik uuesti läbi elama, delegeeriksin ma kooordades rohkem ja jätaksin nii mõnedki detailid elukutseliste pulmaliste kanda. Kui aga mõni minusugune hull soovib sama rada pidi minna, siis julgustan seda sammu astuma – ise tehtud asju ei ületa miski ning see tunne jääb sind kandma terveks abieluks (elu lõpuni siis, nagu rääkisime)! Oluline on aga, et isetegemine jääks, tüütuks muutumise asemel, rõõmsaks sündmustejadaks ning professionaalse abi puhul usaldaksid neid inimesi rohkem kui iseend – pigem tee rohkem kodutööd, kui et näiteks kahvlid-noad ei jõua õigeks ajaks kohale või peaks sind muu säärane ilmatu krahh tabama. Ja – peaasi – et pulmapäeva mured teiste kanda annad – see päev on gadziljoniga nautimist väärt!

Fotod: Marianne Ubaleht ja Siiri Kumari

3 thoughts on ““Tee rõõmsalt ise” vs. “Ah, las parem teised teevad”

    1. Kihlumise ja pulmapäeva vahele jäi peaaegu aasta, kuid reaalne planeerimine-meisterdamine väljaspool unistusi-joonistusi (oh, ja pinteresti!) algas umbes pool aastat enne pulmi. Viimased paar kuud olid kõige-kõige kiiremad ja kuigi, hullule perfektsionistile kohane, oleksin tahtnud veel palju teha ja jõuda, sai kõik soovitud tehtud 🙂 Ideid oli küll umbes kolme erineva pulma jagu ja tõenäoliselt ongi hea, et peo planeerimiseks liiga palju aega polnud – siis ei jõua kõike liiga eklektiliseks muuta ja iseend sealjuures ära kaotada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s